Nicklas tager ansvar i sin praktik hos Junget A/S

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Praktikopholdet har givet ham erfaring med både struktur, samarbejde og ansvar i en produktion, hvor løsningerne skal fungere i praksis.

Da Nicklas Løvbjerg Hansen startede i praktik hos Junget A/S i Hinnerup, gik der ikke længe, før han fik ansvar. Som studerende på produktionsteknologuddannelsen blev han hurtigt en del af virksomhedens hverdag og fik mulighed for at arbejde tæt på både produktion, planlægning og udvikling af arbejdsgange. Nicklas beskriver at han under sin praktik ”har oplevet en markant udvikling både fagligt og personligt, især fordi jeg har fået en stor grad af ansvar og tillid i virksomheden.”

En af hans første opgaver var at skabe mere struktur i produktionen. Værktøj fik faste pladser, skuffer blev mærket op, og arbejdsstationer blev gjort mere overskuelige. Samtidig tog han initiativ til korte tavlemøder, der skulle styrke overblik og koordinering i hverdagen. Senere blev han også involveret i etableringen af et nyt produktionsafsnit, hvor maskiner skulle flyttes, arbejdsgange tænkes om, og flere processer koordineres på tværs.

Forandringer skal give mening

Praktikken gav ham dermed ikke bare erfaring med produktion, men også med at tage ansvar og drive opgaver frem i en virksomhed, hvor løsningerne skal fungere i praksis. Undervejs oplevede han også, at det ikke altid er nok at komme med den rigtige løsning på papiret. Skal en forandring lykkes, skal den også give mening for dem, der arbejder med den i hverdagen.

Det blev en vigtig læring for Nicklas. I stedet for kun at fokusere på at forklare sine idéer begyndte han i højere grad at spørge ind til medarbejdernes erfaringer og udfordringer. Det skabte bedre dialog, større ejerskab og i sidste ende bedre løsninger.

”I praksis lærte jeg, at implementering kræver dialog, involvering af medarbejdere og løbende opfølgning. Det var især her, jeg oplevede forskellen på teori og virkelighed – og hvor vigtigt det er at tilpasse metoderne til virksomhedens kultur.”

For Nicklas har praktikken derfor også været en erfaring i ledelse og samarbejde. Han har fået indblik i, hvad det kræver at tage ansvar, skabe fremdrift og finde løsninger sammen med andre. Samtidig har praktikforløbet bekræftet ham i, at han gerne vil arbejde med ledelse i produktionen og på sigt tage endnu større ansvar.

”Jeg har haft mulighed for at komme helt med ind på ledelsesgangen og deltage i strategiudvalg, hvor vi har drøftet virksomhedens fremtid og udviklingsprojekter. Det har givet mig en dybere forståelse for, hvordan strategiske beslutninger træffes, og hvordan forbedringsarbejde i produktionen hænger sammen med virksomhedens langsigtede retning.”

Nicklas har indstillet Junget A/S til Årets Praktik 2026

Junget A/S er blandt de fem finalister til Årets Praktik 2026 hos Erhvervsakademi Aarhus, hvor der sættes fokus på praktikforløb, der skaber værdi for både virksomhed og studerende.

Nicklas har indstillet Junget A/S til Årets Praktik 2026. Prisen sætter fokus på praktikophold, hvor ansvar, faglighed og konkrete resultater rækker ud over det forventede, og hvor praktikken bidrager til reel værdi for både virksomheden og den studerendes faglige og personlige udvikling.

Han fortæller at: ”praktikken har gjort mig mere moden, mere selvstændig og mere bevidst om både den tekniske og den menneskelige side af ledelse og forbedringsarbejde. Jeg føler mig i dag langt bedre rustet til at tage ansvar og bidrage aktivt i en produktionsvirksomhed.”

Uddannelsen til produktionsteknolog i Aarhus udbydes som et samarbejde mellem Aarhus Maskinmesterkskole og Erhvervsakademi Aarhus.

Foto: Maria Evald / Erhvervsakademi Aarhus

Andre nyheder

Praktikken hos EWII giver Hamid retning mod bacheloren

Hamid Smaakjær Nejad er maskinmesterstuderende på 9. semester og i praktik hos EWII i Kolding, hvor han arbejder med projektledelse. Til daglig er han en del af virkelige opgaver, hvor han skal holde overblik, samarbejde med kolleger og få projekter til at bevæge sig fremad.
Læs mere >